NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU
Proje 20.02.2005'de tamamlandı
İzmir, Alsancak  2004

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

NAZAN SALAH EVİ DEKORASYONU

işveren adı
Salah - Nazan SAYED AHMED
tasarım
Serpil PEKİN (e.ö.m.m.y.o.)
Nazan NOYAN (y.t.ü)
tesisat
Naci UZAKGÖREN Mak. Müh.
elektrik
ONMUŞ Elektrik San. ve Tic. A.Ş.
yapımcı
MATU mimarlık A.Ş.
insaat alanı
195 m² apartman dairesi
ana işlev
Konut
projelendirme tarihi
Mart - Haziran 2004
dekorasyon çalışmaları
Temmuz 2004 - 14 Ocak 2005
fotoğraflar:
Salih Z. PEKİN
Serpil PEKİN
...
yayınlama:
Country Homes & Interiors
sayı:
107 - Nisan 2006

Sayın Nazan Sayed AHMED ile Serpil PEKİN'in tanışmaları yıllar önce "MATU Antik Dekor"da oldu. Serpil PEKİN'in MATU'nun bir şubesi gibi çalıştırdığı bu mağazada yapmış olduğu düzenlemeler Nazan Hanımın dikkatini çekmiş ve kendi ifadesiyle pek hoşuna gitmiş.

Sayed Ahmed çifti 35-40 yıl önce inşa edilmiş bu evi 20 yıl kadar önce satın almışlar ve o dönemde özenle döşeyerek içinde yaşamaya başlamışlar. Tek kızları Dilek bu evde büyümüş Lise son sınıfa gelmiş ama o gün bugündür giderek yıpranan evde ufak tefek tamiratlar dışında önemli bir onarım ve değişiklikte yapmamışlar. Apartman Dairesinin planı tipik Alsancak-Kordon apartmanları şeklinde oluşturulmuş. Kordon cephesinde denize ve Batı güneşine bakan olabildiğince geniş bir salon, bu bitişik ve dar tutulmuş giriş holüne açılan mutfak, dar bir koridorla ulaşılan ve biri karanlık bir havalandırma boşluğuna bakan 3 küçük oda ile ortak kullanılan bir banyo.

Nazan Hanımın, eşi eski Mısır Büyük Elçisi görevini yürütmüş ve Nazan Hanıma aşık olunca Türkiye'ye yerleşmiş Salah Ahmed'i evde bir düzenleme yapma yönünde ikna etmesi 10 yıldan fazla sürmüş.

Bu apartmanda dairesinde yaptığımız düzenleme, yıpranmış malzeme ve tesisatı yenilemenin yanı sıra, bir yandan mekanların ailenin gerçek ihtiyaçlarına cevap vermeye yönelikti, diğer yandan tefriş ve dekorasyonunu başta Nazan Hanım olmak üzere Salah Beyin beğenilerine uyumlu duruma getirmekti. Tabii Serpil PEKİN'in geliştirdiği konsepti de unutmamak gerekir. En küçük detayına kadar düşünülmüş, özel olarak yaptırılan imalatlarla desteklenmiş, sabit ve hareketli mobilyalarda ve seçilerek satın alınanlarda kullanılan malzemeler ve renkler ve malzeme dokuları kullanılarak konutun yeniden düzenlemesi ve dekorasyon tamamlandı. Mevcut tüm bölme duvarları kaldırıldı ve konut tamamen soyuldu.

Oldukça geniş olan Salona daha da geniş bir görünüm kazandırmak üzere, mutfak salona açıldı, mutfağa bitişik ve aydınlığa bakan oda mutfak katılarak mutfak genişletildi, açık mutfak ile salon arasına ailenin yemek yiyebileceği, salondan camla ayrılmış bir yemek köşesi düzenlendi. Eski ve antika değerindeki mobilyalar bu düzenlemeye dahil edildi. Gece yaşama bölümünde, ailenin bugünkü ihtiyacına tam olarak cevap veren, her biri banyolu Dilek Odası ve Ebeveyn Yatak Odası düzenlendi. Eski planda yer alan gereksiz mekanlar bu mekanlara katıldı. Giriş Holü genişletildi ve hole açılan bir misafir tuvaleti ilave edildi. Mutfağa bitişik, koridordan girilen servis (çamaşır, ütü, kiler vb) odası yapıldı. II. Kordona bakan cephede yer alan apartmanın arka cephesindeki mekanlarının 1. kattaki konuta yakınlığının (6.00 m) getirdiği mahremiyet sorunları, ticari olarak kullanıldığında arsa sınırlarına kadar inşa edilmiş zemin kat teraslarının üzerine oldukça yoğun yeşil bitki "ormanı" ile giderilmeye çalışıldı.

İlk hazırladığımız proje yapım sürecinde ortaya çıkan ve önceden düşünülmemiş ihtiyaçlar, öngörülenden farklı boyutlarda seçilen ekipmanlar, bu süreçte doğan yeni fikirler nedeniyle sürekli değişti. Bu nedenle, esasen 1 Eylül'de teslim edilmesi planlanan iş Ocak 2005'e kadar uzadı.