SELİMİYE'DE BUTİK OTEL
Uygulama Projesi devam ediyor
Muğla, Marmaris  2011

SELİMİYE'DE BUTİK OTEL

SELİMİYE'DE BUTİK OTEL

SELİMİYE'DE BUTİK OTEL

SELİMİYE'DE BUTİK OTEL

SELİMİYE'DE BUTİK OTEL

SELİMİYE'DE BUTİK OTEL

SELİMİYE'DE BUTİK OTEL

işveren adı :
Muzaffer Yücel
tasarım
:
Salih Zeki PEKİN e.s.a. Paris
Burçak PEKİN e.s.a. Paris
Barış Uçar YTÜ
arsa alanı :
1088 m²
inşaat alanı :
520 m²

Girişler:

Arsanın Batı sınırında yer alan kadastro yolu mevcut durumda bir dere yatağıdır. Bu yolun bir imar yoluna dönüşmesi çevredeki yapılaşmanın gelişmesine ve imar uygulama planının hazırlanmasına bağlıdır. Bu da kısa bir sürede olmayacaktır. Ayrıca, arsanın Kuzey sınırına paralel olarak inşa edilmiş ortalama 3.5 m genişliğinde yol 3 no’lu parsele aittir. Kadastroda kayıtlı değildir. Bugün kullanılabilir olsa da, kadastro tescilli bir yol durumuna dönüşmesi 3 no’lu parsel sahibinin iznine ya da hazırlanacak olan imar planında yer almasına bağlıdır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle, Butik Otel Girişinin arsanın Güney Doğu köşesinde olması önerilmektedir. Ancak kadastro sınırları ile uç uca birleşen arsa sınırında 3 no’lu parselden 6.50m2 (daha rahat bir giriş düzenlemek için 11.20m2) arsa parçasının satın alınması gerekmektedir. 3 no’lu parsel sahibini yakından tanıdığınız dikkate alınarak bunun mümkün olabileceği düşünülmüştür. Üstelik bu giriş Bozburun yoluna çok yakındır, yol kenarında oldukça geniş araç park edilebilecek düzlük bir alan bulunmaktadır.

Bu giriş çevresinde arazi kotu 47.40m’dir. Düzenleme kotu olarak 47.50m kabul edilmiştir.

Bina Yerleşimi:

Binaların aynı plana sahip 2 bloktan oluşması öngörüldü. Arsa içerisine yerleşmesi çekme sınırları ile bağlantılı (Yoldan 5.00m, arsa sınırlarından 3.00m) olduğundan binalar yaklaşma sınırlarına göre yerleştirildi. Sizin de isteğinize uygun olarak yüzme havuzu iki bina arasına yerleştirildi.

Arazinin kademeli yapısı dikkate alınarak binaların zemin kat kotu (0.00) 51.50m arazi kotu olarak belirlendi. Böylece, arsanın Güney sınırına paralel olan yaya yolundan yarım kat inilerek 0.00 m kotuna, yarım kat çıkılarak +3.30 m (53.80m arazi kotu) na ulaşılması sağlandı. Böylece, arazide en az kazı ve en az dolgu ile düzenleme yapılması sağlandı.

Arsa içi Dolaşım Yolları:

Arsanın Güney sınırında büyük bölümü 1.65m genişliğinde (3.00 m çekme sınırı içinde kalacak şekilde)  yaya yolu tasarlandı. Önerilen 2 girişi birbirine bağlayan bu yolun binalarla ilgili bölümü +1.70m (53.20m) diğer bölümleri ise arazi kotlarına uyumlu olarak tasarlandı. Yol genişliği, müşteri bagajlarının basit araçlarla taşınmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca, bu yol ham olarak açıldığında inşaat malzemelerinin taşınmasına hizmet edecektir.

Bu yol kenarında inşa edilecek taş istinat duvarı (7 ve 6 no’lu parsellerin sınırında) yüksekliği komşu parsellerin arazi kotlarına uygun olarak 1.40m ile 2.00m arasında değişecektir. İstinat duvarının yaya dolaşım yolu ile arasında 50cm bordürlü düzenlemeye çiçek ve istinat duvarının taşlarına tutunarak yükselecek sarmaşık ekilecektir. Duvar yüzeyinde 5.00m aralıklarla içlerinde aydınlatma elemanları bulunan nişler bulunacaktır. Üzerinde h=80cm ferforje korkuluk yer alacaktır.

Arsanın Güney Doğu köşesindeki girişten sonra 48.30m doğal zemin kotunda düzenlenecek düz platformdan Kuzey sınırı boyunca inşa edilecek taş istinat duvarına paralel olarak 1.24m genişliğinde dolaşım yolu ile restoran bölümüne ulaşılacaktır.

 

Arsanın Kuzey sınırındaki taş istinat duvarı yüksekliği 2.85m ile 2.20m arasında değişkendir. Üzerinde h=80cm ferforje korkuluk bulunacaktır.

Konaklama Birimleri:

İmar Notlarının tanımladığı şekilde (arsanın sahibinin Selimiye’de ikamet eden birisinin olması ve iki parselin tevhit edilmesi koşulu ile) arsaya çekme sınırlarını aşmamak üzere tabana oturduğu alan 85.00m2 aşmayacak, 2 katlı iki “konut” yapılabilir. Bu hükme uygun olarak 2 adet konaklama birimi tasarlandı.

Bodrum kat yapılmasına izin verildiğinden her iki konaklama birimi bodrum katlı olarak düşünüldü. A Blok (Arsanın Batı bölümünde) bodrum katlarının depo olarak kullanılması öngörüldü. B Blok bodrum katının bir bölümü havuz tesisatlarının da yer aldığı ısıtma tesisatı için ayrıldı. Bodrum katın diğer bölümünde ise restoranın mutfağı yer alacaktır. (NOT: Bu bölüm, restorana hizmet veren tuvalet gurubu ve küçük bir depo olarak düzenlenebilir, mutfak ise tuvaletlerin bulunduğu müştemilat binasında yer alabilir)

Konuk Odaları (2 blok x 4 adet = 8 adet) : Standart otel odasında daha geniş ve konforlu şekilde tasarlandı. Alt kattaki odalar 3.20m genişliğinde birbiri üzerine katlanan camlı ahşap doğramalarla havuz güneşlenme terasına, üst kattaki odalar ise aynı şekilde balkona açılmaktadır.

 

Her Odada yer alacak tefriş elemanları:

 1. 180cm x 200cm boyutlarında çift kişilik yatak. (Belirlenecek sayıda odada 2 adet 100cm x 200cm boyutunda 2 yatak yer alabilir)
 2. Yatak başuçlarında birer adet çekmeceli komodin. Komodin üzerinde birer lampader.
 3. Yatağın her iki kenarında duvara monte edilmiş rustik aplik şeklinde aydınlatma
 4. Yatak başuçlarında, komodinlerin üzerinde, duvara monte edilmiş, yataktan kolay ulaşılabilir mesafede, tavan aydınlatmasını, tuvalet aynası aydınlatmasını, perdeleri, giriş aydınlatmasını kumanda eden butonlar.
 5. İki adet berjer koltuk.
 6. Bir adet h=60 cm ve 90 cm çapında, tekerlekli sehpa (üzerine 2 kişilik yemek düzeni kurulacak şekilde)
 7. Yatak karşısında, 50 cm genişliğinde h=72 cm tuvalet masası. Bir bölümünde kapaklı mini-bar, onun üzerinde TV ekranı, simetrisinde 1 adet çekmeceli blok, 100 cm genişliğinde tuvalet kısmında banko altında 2 adet çekmece,
 8. Tuvalet bankosu üzerine banko boyunca H=110cm ayna yer alacaktır.
 9. Tuvalet aynası üzerinde 3 adet spot şeklinde aydınlatma armatürü bulunacaktır.
 10. 1 adet 190 cm genişliğinde, h=220 cm gardırop dolabı. Dolabın üst kısmında yedek battaniye, yastık ve boş valiz bölmesi, bir bölümünde 60 cm genişliğinde gömlek-ceket askılığı ve altında iç çamaşır konacak çekmeceler, alt kısmında ayakkabı çekmecesi, orta bölümünde uzun elbiselerin asılabileceği 80cm genişliliğinde bölümün alt kısmında şifreli güvenlik kasası ve ayakkabı rafı, üzerinde ayakkabı temizlik setinin bulunacağı raf,  bir bölümünde ise 40 cm genişliğinde gömlek askıları ve açık kızaklı çekmecelerin yer alacağı çorap vb bölümü bulunacaktır. Dolabın kapakları boy aynalı ve camlı olacaktır.
 11. Tuvalet masası uzantısında 50 cm genişliğinde h=60cm bavulluk yer alacaktır.
 12. Giriş kapısının yanında, giriş anahtarı kartının takılmasıyla odadaki aydınlatma armatürlerinden tavan aydınlatmasını kumanda eden ekonomik kumada yer alacaktır.
 13. Odanın balkon ya da terasa açılan kapılarında, uzaktan kumanda edilen ince (tül) ve kalın (ışık geçirmez) perdeleri bulunacaktır.
 14. Balkonda ve terasa açılan kapıları üzerinde aydınlatma bulunmayacaktır.
 15. Odalara giriş merdivenleri harekete duyarlı sensorlarla kumanda edilecek şekilde aydınlatılacaktır.
 16. TV uzaktan kumandalı olacaktır.

 
Her banyoda yer alacak tefriş elemanları:
Banyo duş ya da klozeti kullananla aynı zamanda lavabonun bir diğer kişi tarafından kullanılmasına olanak sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. 

 1. Hilton lavabo bankosu 175cm x 60 cm boyutlarında seçilecek renkte 30 mm mermer olacaktır. 20 cm alın levhası banko altı tesisatı gizleyecektir. Tesisat boruları bakım kolaylığı için açıktan geçirilecektir.
 2. Hilton lavabo bankası üzerinde 17cm x 110 cm boyutlarında çerçevesiz ayna yer alacaktır. Ayrıca, 2 adet 60cm x 110 cm boyutlarına aynalar karşılıklı yan duvarlara monte edilecektir. Aynalar üzerindeki aydınlatma bandı bulunacaktır.
 3. Lavabo bankosu altında kapaksız çöp kutusu yer alacaktır.
 4. Saç kurutma aygıtı duvara monte edilecektir. Tıraş makinesi prizi saç kurutma makinesinde olacaktır.
 5. Zemin kattaki banyonun klozet ve duş bölümünde kolay sökülüp takılacak şekilde tasarlanmış asma tavan bulunacaktır. Üst kat banyonun tesisatı asma tavan arasından geçirilecektir.
 6. Duş içinde sabun ve şampuan için raf, çamaşır kurutma ipi bulunacaktır.
 7. Klozet yanında kapaklı çöp kutusu ile temizlik fırçası ve duvara ankastre kâğıtlık yer alacaktır.

Restoran:

İsteğiniz üzerine Restoran ve ona hizmet verecek mutfak 50-60 kişilik olarak tasarlandı.
Restoranın 16 – 20 kişi kapasiteli konaklama bölümünün ihtiyaçlarının üzerinde dışarıdan gelecek müşterilere de hizmet vermesinin istendiği algılanarak, bağımsız olması ön planda tutuldu.

Bu nedenle, restoran düzenleme kotu, konakla birimlerinin bodrum kat kotundan 15cm düşük olacak şekilde 48.75 kotuna (-2.75m) olarak belirlendi.

Restorana Güney Doğu giriş kapısından ulaşılmaktadır. Bay ve Bayan olarak ayrılmış Tuvalet binası (projede bahçe işleri için müştemilat binası olarak gösterilecektir) restoranı diğer bölümlerden ayırmaktadır. Böylece oluşturulan iç avluya yemek ve kahvaltı masaları yerleştirilecektir. Masaların üstlerinde gündüz açılacak, gece kapanacak şekilde temin ya da imal edilmiş ahşap konstrüksiyon gölgelikler bulunacaktır. Yemek bölümü tabanına 80 x 80cm boyutlarında koyu renk (duman rengi – güneş yansımalarına karşı) 4 cm kalınlığında doğal taş plakalar aralarında 10cm aralık olacak şekilde kum tabakası üzerine döşenecektir. Aralıklara çim ekilecektir.

İç avlu restoran ile güneşlenme terası arasında merdiven bağlantısı sağlanmaktadır.
Kış döneminde masa, iskemle ve gölgelikler mutfaktaki depoya istiflenecektir.

Sağır Tuvalet Binası duvarında renkli travertenden imal edilmiş “Çeşme” yer alacaktır. Böylece, sakin restoran avlusunda su sesi duyulacaktır.
Dolaşım yolu ile avlu arasındaki duvar dibine duvara tırmanan sarmaşık ekilecek, içinde aydınlatma elemanlarının bulunduğu nişler bulunacaktır. Masa aydınlatması gölgeliklerden olacaktır. Hafif bir fon müziği için gerekli tesisat yapılacaktır.

Yüzme Havuzu:
İsteğiniz üzerine yüzme havuzu 2 konaklama birimi arasına yerleştirildi. İki binanın birbirine açılı yerleşebilmesinden ötürü, havuzun formu bu boşlukta olabilecek geometrik formların bu koşula en uygun olanı “daire” şeklinde tasarlandı. 10.00m çapında havuzun su yüzeyi 80.00 m2’dir.Üstten taşmalı olarak tasarlanan havuzun net derinliği en çok 1.60 m’dir.

Manzara yönünde üstten taşma kanalı iptal edilerek, havuz suyunun alttaki havuza şelale şeklinde akması sağlanmaktadır. Böylece, havuz içinde bulunanlar manzaraya hoş bir şekilde su kesiminden bakacaklardır.  Ayrıca, 3 no’lu parselde bulunan yoldan geçenler şelale görüntüsünden ve dökülen su sesinden yararlanabilecektir.

Havuza filtrelenerek temizlenmiş ve şartlanmış su tabandaki nozzle’lardan verilecektir. Alt havuza dökülen su tabanındaki yer süzgecinden geçerek borularla denge havuzuna taşınacaktır. Keza, taşma kanallarında toplanan su da denge havuzuna taşınacaktır. Denge havuzunun su kesim kotu toplama borularının alt kotundan daha düşük olacaktır. 12.00 m3 su hacmine sahip denge havuzunun su tahliyesi tabandaki su toplama çukurundan yapılacaktır. Yedekli olmasını sağlamak için 2 adet yeterli kapasitede filtre öngörülmüştür. Ters yıkamalarda atılacak su filtrelerin altındaki kanalette toplanacaktır. Köyde ve arsa çevresinde henüz kanalizasyon şebekesi bulunmadığından, fosseptiği şişirmemek için havuz atık sularının nereye boşaltılacağına karar verilmesi gerekir.

Havuz duvarlarında 5 adet etanş aydınlatma armatürü, 2 adet dip temizliği vakum ağzı bulunacaktır.

Üstten taşmalı havuzun su kesimi ve çevresindeki güneşlenme teraslarını kotu 51.35m (-0.15m) olacaktır. Havuz çevresindeki güneşlenme teraslarında ahşap ya da suni ahşap görünümlü decking kullanılacaktır. Böylece havuz çevresinin sürekli kuru kalması ve aşırı güneş ışınlarının yansımasıyla oluşacak aşırı sıcaklık önlenmiş olacaktır. Havuz dip temizliği için gerekli kollu süpürge decking altıda hazırlanacak yuvada muhafaza edilecektir.

Havuz güneşlenme terasında ahşap şezlonglar, ahşap büyük saksılar, gölgelik şemsiyeleri ve büyük renkli kumaş yastıklar bulunacaktır.