BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ
Proje 28.02.2008'de Tamamlandı - İhale aşamasında
İzmir, Balçova  2008

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

BALÇOVA KÜLTÜR MERKEZİ

işveren adı:
Balçova Belediyesi
tasarım:
Salih Zeki PEKİN e.s.a. paris
Nazan NOYAN (y.t.ü.)
Enis BEKER (d.e.ü.)
Burçak PEKİN e.s.a. paris
statik-b.a.:
ARDALI İnşaat Ltd. Şti. – İnş. Müh. Selim ARDALI
tesisat:
NU Mühendislik Ltd. Şti. – Mak. Müh. Naci UZAKGÖREN
elektirik:
EVRE Elektrik Ltd. Şti. – Elek. Müh. Ergun ELGİN
arsa alanı:
2340 m²
inşaat alanı:
7706 m² 
(Emsale dahil 4680 m²)
taşıyıcı strüktür:
B.A. karkas + Çelik Konstrüksiyon
projelendirme tarihi:
Ekim 2007 – Mayıs 2008
kapasite:
Tiyatro, Konser, Sinema Salonu 768 kişilik, Çok amaçlı Salon 150 kişilik, 2 sinema, 8 işlik, Kütüphane, Sergi Salonu, Pastane, Fast-Food, Kapalı Otopark: 70 araç
fotoğraflar: (Mevcut Durum)
Salih Z. PEKİN
Enis BEKER
3D çizimler:
Enis BEKER

Balçova Belediye başkanlığı tarafından açılan davetli ihalede en düşük fiyatı vererek aldığımız “Balçova Kültür Merkezi” projelerinin hazırlanması ile ilgili ihale öncesi de bazı etütler yapmıştık.

Bu kez programda değişiklik yapıldı. 500 kişilik yerine 750 kişilik sinema,tiyatro salonu yapılması ve Fast-Food ve Pastane ilave edilmesi istendi. Ayrıca, 150 kişilik salonun gerektiğinde yemekli düğünlerin yapılabileceği şekilde “çok amaçlı” olarak düzenlenmesi istendi.

Arsanın kent içindeki konumunu dikkate alarak, binanın tüm katlar yüksekliğinde giriş holünün Kuzey ve Güney cephelerini camla kapatarak arkasındaki Balçova Teleferik tepesinin yakın ve uzak mesafelerden algılanmasını istedik.

Kültür Merkezini yerleştirdiğimiz arsanın ön cephesinde kentlinin kullanımına açık bir alan tasarımımızın çıkış noktasıydı. Üstünün örtülü olmasını istediğimiz bu alana kolon konmasına, Belediye, kendi binası olmasına karşın, ileride kapatılarak inşaat alanı arttırılır gerekçesiyle izin vermedi. Bunun üzerine 6.50 m genişliğinde bu bölümü binanın çelik çatı makaslarına asarak ve kolon kullanmayarak çözümledik.

Kentin önemli ihtiyaçları arasında yer alan 600 – 1500 kişilik toplantı ve gösteri salonları katılması için 768 kişilik salonu, Tiyatro, Sinema, Kongre ve Konser etkinliklerinin yapılabilmesine olanak verecek şekilde düzenledik.